Béres Alexandra a mozgás fontosságáról, az élsport iránti elhivatottságról beszél.

Mikor Pannát vártad, eltervezted, mit fog sportolni?

Úgy gondoltam, majd meglátom, milyen személyiség lesz. hiszen Panna még csak 4 éves éves, de odavan a tornászokért. Otthon már tanítgatom, de hamarosan szeretném elvinni tornázni is. Az apukájával minden vasárnap úszni mennek, ez egy igazi apukás program. A versenysportot nem erőltetném, mert abban hiszek, hogy az belső indíttatás kell, hogy legyen.. Engem például nem lehetett volna elvinni a tornateremből. Nem hiszem, hogy a szülőnek nyomást kellene  gyakorolni a gyerekre. A szülő dolga szerintem, hogy lehetőséget teremtsen a sportoláshoz, hogy a gyermek kipróbálhassa magát. Nem kell feltétlenül élsportolónak lennie ahhoz, hogy jól fejlődjön a mozgáskoordinációja.

 

Mi van akkor, ha lusta a gyerek és nem akar mozogni?

Ebben a korban az a legfontosabb, hogy a szülő és gyerek együtt mozogjon. Erre kitűnő alkalmak kínálkoznak: közös kirándulás, napi séta, vagy olyan események látogatása, ahol a sport központi szerepet kap.

 

Egyre több a kövér kisgyerek.

Jelenleg a magyar lakosság gyerekeinek 25 százaléka túlsúlyos. Ha visszagondolok az iskolás éveimre, akkor egy-két duci kisgyerek volt. A chips,a  kóla,a mobiltelefon, és a rengeteg számítógépezés mind-mind hízást„elősegítő” tényezők.

 

Egyetértesz azzal, hogy heti háromszori mozgás elegendő?

Ennél sokkal többet kellene mozognunk, de már erre is azt mondom, hogy csodálatos lenne. Autóval járunk, mozgólépcsőt használunk és liftbe szállunk. Régebben,  mindennap rengeteget mozogtunk. Elég csak visszamennünk nagymamáink idejébe, nekik naponta több kilométert kellett gyalogolniuk ahhoz, hogy dolgozni vagy rokonlátogatásra menjenek. A nyirokkeringés beindításához mozgásra van szükségünk. Ha nem mozgunk semmit, akkor lelassul az anyagcsere, ami szív- és érrendszeri zavarokhoz, sőt, akár gondolkodásbeli problémákhoz, szervi elváltozáshoz is vezethet. Az egyik civilizációs betegség a stressz, ami ma minden harmadik embert érint. Minden felgyorsult körülöttünk, nagyok az elvárások, nem tudjuk levezetni a feszültséget. Erre alkalmas a  fizikai aktivitás . Nagy problémának látom, hogy az emberek nem önmaguktól, hanem mindig mástól várják a megoldást.Egy szülőnek fel kell ismernie, hogy gyermeke egészsége érdekében, már pici korától kedve muszáj megtennie néhány apró, ám fontos lépéstÉn is nagyon szeretem, ha kislányom odabújik az ölembe és csak szeretgetem, de nem attól lesz boldog, ha mindig csak kényeztetjük.

 

Mondhatnánk, neked könnyű.

Ha a mozgást vesszük alapul, akkor igen, hiszen tanítás közben is mozgok. De a heti három alkalommal történő óraadás mellett még sok egyéb intéznivalóm is van. Órarendszerűen tanítok, amit lehet, telefonon és interneten bonyolítok. Lecsökkentettem a feladataimat, hogy minél több időt Pannával tölthessek, ezért sokszor még éjszaka is dolgozom.

 

Hiszel abban, hogy soha sem késő elkezdeni?

Nem szeretem a túlzásokat, az egyensúlyt keresem. Bármikor el lehet kezdeni a mozgást és megtalálni, hogyan illeszthető bele az életünkbe. Nem sémákat kell keresni, nem hirtelen belevágni egy kúrába, vagy ráállni egy mozgásprogramra. Először el kell gondolkodnunk, hogy mi a célunk: zsírégetés, izomtömeg-növelés vagy a jobb kondíció megszerzése. Teljesen más mozgást igényel mindegyik. Meg kell néznünk, hogy illeszkedhet az életünkbe úgy, hogy ne kudarccal végződjön, hogy ne az legyen, két hét múlva abbahagyjuk. Ha egy édesanya például otthon van a kisgyerekével, akkor a lakással, a főzéssel, a férjével, meg még sok mindennel kell foglalkoznia, ezért nehezen tud időt szánni magára. Esetleg  akkor tud, amikor alszik a gyerek. Ilyenkor nagyon jó, ha el tud menni egy félórára például, futni.. Sokkal nyugodtabban tér haza a családhoz. Mikor a gyerek már bölcsis vagy ovis,  jó időbeosztással az anyukának,  a mozgásra is sokkal több lehetősége van.