A mai napig kaptunk haladékot az időjárásért felelős elemektől, a jósok azonban nem tévedtek: délelőtt feltámadt a szél, lehűlt a levegő és csípős és nyirkos lett minden. Megyünk bele a télbe.

A lakásokban megszaporodnak a papírzsebkendő csomagok, a vitaminos fiolák, a tűzhelyen tea fő, a pokrócok is előkerültek már.
Mit tehetünk, hogy immunrendszerünk felülkerekedhessen a hideg, őszi időben kéz a kézben jár náthákkal, torokfájásokkal és egyéb kellemetlen bántalmakkal szemben?

A kinti hideg erősödésével egyre jobban kívánjuk a meleg leveseket, a melegítő hatású ételeket. Használjunk gyömbért, fahéjat, szegfűszeget, ezek kiváló, melegítőhatású fűszerek és hatóanyag tartalmuknál fogva a bélrendszeren keresztül immunrendszerünket is stimulálják.

Fogyasszunk már most is sok C-vitamint! A C-vitamin ellenállóbbá teszi a szervezetet. Sok C-vitamint tartalmaz a homoktövisbogyó vagy a paprika, a brokkoli, illetve a kivi. (Egyébként a citrom jóval kevesebbet tartalmaz, mint ahogy azt a közvélemény tartja: a fenti növények mindegyike sokkal hatékonyabb C-vitamin-forrás, mint a féléretten leszedett és hetekig, hónapokig hideg helyen tárolt citrom.)

Kiváló immunerősítő a lapacho tea, a nem keserű grépfrútmag csepp, a macskakarom és a kasvirág. Ezek teaként, cseppként vagy kapszulásan is elérhetők már. Érdemes őket váltva kúraszerűen akár tavaszig is használni.

Aludjon eleget! Minimum hét, de inkább nyolc órai alvás biztosítja, hogy a szervezet kipihenje magát, és így az anyagcsere-funkciók megfelelően működjenek.


Készítsen kakukkfüves köhögés elleni kanalas orvosságot: karamellizáljon 20 deka cukrot, adjon hozzá fél üveg mézet, főzze fel nagyjából három deci vízzel (még jobb: hagymalevessel), zárja el alatta a lángot. Ebbe a forró szirupba tegyen bele egy friss kakukkfüvel jól megtömött teatojást, egy egész éjszakán át hagyja benne, majd szűrje le, töltse üvegbe és tegye hűtőbe. Az ízek még fokozhatók, ha tesz bele egy kis szegfűszeget vagy fahéjat. Kaparó torokra vagy köhögésre kiváló szer.

Torokfájás ellen hajtson össze egy pamutkendőt, és kenjen rá egy kis túrót. Melegítse meg a fűtőtesten, tegye a nyakára, végül borítsa be egy törölközővel. Addig viselje, amíg a túró meg nem szárad!

Megfázás ellen hatásos szert kapunk, ha összekeverünk negyed csésze citromlével egy teáskanál frissen reszelt tormát. A növény gyorsan csökkenti a nyálkahártya váladékozását, a citromlé C-vitamin-tartalma pedig erősíti az immunrendszert, hogy gyorsabban le tudja győzni a szervezet a betegséget.

Szintén sokat segít a torokfájós tünetek megszüntetésén, ha összekeverünk negyed csésze 5 százalékos ecetet negyed csésze mézzel, és ezzel az adaggal naponta hatszor öblögetünk. A keverék megnyugtatja a fájó torkot. A méz harcol a fertőzés ellen, és antibakteriális bevonatot képez a torkon, megelőzve a további irritációt, mialatt az ecet hatásosan fertőtleníti a nyálkahártyát.

Van, aki az ecet-fokhagyma-méz keverékre esküszik. Ezt előre be lehet keverni nagy mennyiségben, és naponta kanalazni belőle. Ecet nélkül a méz-fokhagyma keverék akár pirítósra is kenhető.

Rengeteg  természetes C-vitamint tartalmaz a csipkebogyó  is. Leghatékonyabban úgy tudjuk elkészíteni a teát, ha egy éjszakán át hideg vízben áztatjuk a lehetőleg nem filteres csipkebogyót, reggel leszűrjük és mézzel ízesítjük. Szívesen isszák a gyerekek és nagyon egészséges.

Gyerekeknél beválik a homeopátia is, két szer jön szóba, melyeket ősztől egész télen lehet adni:
-Oscillococcinum heti 1x 1adag,  (ez betegség kialakulása esetén minél hamarabb elkezdve napi 2×1 adagban is nagyon  jó hatású)
és
-Echinacea 5 CH  napi 1×5 golyó hétköznap, hétvégén szünet. Vagy a másik fajta adagolásban, egyik héten napi 1x 5 golyó, másik héten szünet. Az Echinacea (Kasvirág) egyébként szirup és cseppek formájában is kapható, de ezt az íze miatt a  gyerekek nehezebben fogadják el.

Legjobb, ha a cukor szerepét teljes mértékben átveszi a méz a táplálkozásban, mivel széles spektrumú gyógyító hatással rendelkezik, kiváló szénhidrát forrás, gazdag ásványi anyagokban, vitaminokban, fontos enzimeket és szerves savakat tartalmaz.

A tél közeledtével mindinkább előtérbe kerülnek a citrusfélék és más déligyümölcsök. Ám ne hagyják figyelmen kívül, hogy vannak a piacon olyan hazai zöldségek és gyümölcsök, melyek kis szerencsével nem utazták át az óceánt. A szőlőt, az almát, a céklát vagy a (savanyított) káposztát nem kell Dél-Amerikából vagy Dél-Afrikából szállítani, immunrendszerünk erősítésére pedig tökéletesen alkalmasak.

 

Szívesen fogadjuk az Önök kedvenc és jól bevált házi praktikáit, fortélyait. Osszák meg velünk azokat, szívesen összeállítjuk őket egy következő cikkben! Az ötleteket akár ide megjegyzés formájában, akár a virag.seress@gondolkodj.hu címre küldhetik el.