Minden résztvevő elmondta a többieknek, hogy ő milyen élelmiszer lenne a legszívesebben és miért. Ismertettük az alapítvány sokrétű tevékenységét, majd vidáman nekiláttunk a munkának.

A menü nyitánya fokhagymakrém leves volt szerecsendióval, ezt követte egy rozmaringos pulykaragu pirított citromos gyökérzöldségekkel, mazsolás szivárvány salátával, majd végezetül almás-szőlős morzsatorta.



Az Élménykonyhában mindig igyekszünk szezonális alapanyagokat használni – s most sem volt ez másképp. Ezek a zöldségek, gyümölcsök mérsékelt áron a lehető legjobb minőséget képviselik. Az év első hidegebb napjaiban már érdemes melegítő, immunerősítő ételeket készíteni – így például leveseket.

Mi most megtudtuk például, hogy a hagymafélék és a fokhagyma erős baktérium- és gombaölő, gyulladáscsökkentő, érelmeszesedést gátló, tumor-ellenes, valamint emésztést segítő anyagokat tartalmaz. A hagyma felső légúti megbetegedéseknél is nagy segítséget nyújthat, így az őszi-téli időszakban különösen hasznos lehet. Nyákoldó hatása miatt a népgyógyászatban a hagymateát köhögéssel járó meghűlés esetére ajánlják. A hagymaféléknek ugyancsak magas a kalcium, magnézium, kálium, valamint a kvercetin tartalma. A kvercetin számos modern laboratóriumi vizsgálat tárgya. Rákmegelőzésben elfoglalt szerepét is tanulmányozzák, és úgy tűnik, nagyon jó eredményeket mutat. Levesünket mi ezúttal egy kis zabtejszínnel, friss kakukkfűvel és szerecsendióval bolondítottuk meg. A zabból készült tejszín kiváló alternatíva a tej valamelyik összetevőjére érzékeny gyerekeknek és felnőtteknek. Alacsonyabb zsírtartalma miatt a hozzáadásával készült étel sokkal könnyebb, mint a hagyományos tejszínes levesek.

A pulykaraguhoz – amibe borókabogyó és szegfűszeg is került -, köretként sült gyökérzöldségeket készítettünk. Nagy sikert arattak, mert megbizonyosodtunk róla, hogy ezekből az egyszerű, hétköznapi alapanyagokból nagyon izgalmas ízeket lehet varázsolni, ha főzés helyett a sütőben sütjük meg őket. Cukortartalmuk így kissé karamellizálódik, ropogós széleik és omlós belsejük érdekes kontrasztot ad. A répafélék és a zeller ráadásul egész évben rendelkezésünkre áll, felhasználásuk rendkívül sokrétű. A sárgarépa elsősorban kiemelkedő béta-karotin tartalma miatt hasznos.

Támogatónk, a Bonduelle fagyasztott termékskálájából most finom, zsenge karotta répát bocsátott rendelkezésünkre. Ebből külön párolt köretet készítettünk, rengeteg friss zöldfűszer és egy kis fokhagyma hozzáadásával. A GE! Élménykonyha és Elmira egyik fő szakmai célkitűzése a zöldségek széles skálájának bemutatása és felhasználási lehetőségeinek megismertetése – s ez ezúttal is teljes mértékben megvalósult. A színpompás szivárvány salátába a lila káposzta, sárgarépa és hagyma mellé alma és mazsola is került. Beszéltünk arról is, hogy napi étrendünkbe feltétlenül be kell illesztenünk a nyers zöldségeket, friss gyümölcsöket is, mert vitamin és enzim tartalmuk így érvényesül a legjobban.

Édességnek kis kerek sütőformákban párolt almával és szőlőszemekkel bélelt, majd őrölt mandulával kevert zabpehellyel megszórt finomságot sütöttünk. A mandula kálcium-, kálium- és magnézium-foszfát tartalmánál fogva serkenti az agyműködést, különösen hasznos segítség szellemi fáradtság idején. Hámozott mandulából turmixgépben, három-ötszörös mennyiségű víz hozzáadásával tej is készíthető, amely tejmentes diétákban különösen hasznos lehet. Gyerekeknek egészséges és tápláló turmixokat is készíthetünk belőle, friss gyümölcs vagy illatos, édes fűszerek, mint pl. vanília vagy fahéj hozzáadásával. Gluténmentes diétában süteményekhez adva is nagyon finom liszthelyettesítő alternatíva.

Végül mindenki elégedetten, a jól végzett munka örömével ült le a gyönyörűen terített asztalhoz. Egyetértettünk abban, hogy minden különleges és finom lett. Baráti hangulatban fogyasztottuk el szép színes, illatozó és egészséges vacsorát.

Köszönjük a Bonduelle-nek a támogatást!